Stav objednávky
Informace
Zákaznická linka
+ 420 800 100 808

Fototipy

Krásy Slovinska a poznávání Julských Alp

Vydejte se na spontánní výlet do Slovinska s fotografem Filipem Mikou. Jistě vás přesvědčí, že tato malá země má co nabídnout každému cestovateli.

Jak dlouho vám naposledy trvalo naplánovat týdenní poznávací dovolenou? A jak dlouho dopředu jste s tím začali? Týdenní roadtrip po Slovinsku jsme s kamarádkou Jess naplánovali víkend před odjezdem během několika hodin. A nemohlo to pro nás dopadnout lépe.

Jen malá upoutávka na začátek. Do té doby jsme se s Jess znali výhradně ze sociálních sítí. Jakmile však přišel návrh, abychom někam společně vyrazili, byl jsem pro. Neplánovaná dobrodružství jsou přece ta nejlepší a cestování je z velké části o poznávání nových lidí.

Ikona Slovinska

Poznávání jsme zahájili stylově první zastávkou u nejznámějšího slovinského místa - jezera Bled. Největší atrakce se nestala jen tak. Vděčí za to jedinému slovinskému ostrovu, který vystupuje z nádherné modrozelené vody.

Kolem jezera se nachází několik vyhlídek, na které se může dostat i méně zkušený turista v běžné obuvi. Výšlap nahoru vám nezabere mnoho času a ať už si vyberete kteroukoli z nich, nebudete litovat. Výhled na ostrov uprostřed azurových vod je působivý ze všech stran.

Za nejvyšším vrcholem

Oba jsme horolezci. Tatry jsou naší letní i zimní křižovatkou. Výstup na Triglav nemohl v našem itineráři chybět. Věděli jsme, že túra bude náročná. Koneckonců je to s výškou 2 864 metrů nejvyšší hora Slovinska.

Při velmi dobré kondici je možné dosáhnout vrcholu a vrátit se dolů za jeden den. V našem případě to nepřipadalo v úvahu - chtěli jsme si výšlap více užít beze spěchu a můj batoh obsahoval kromě 3 kg fototechniky také 6 litrů vody. Vzhledem k tomu, že chata pod Triglavem má pouze dešťovou vodu, budou se zásoby jistě hodit.

Po pětihodinovém výstupu na chatu vítězoslavně shazujeme batohy a zažíváme svobodu nezatíženého těla. Byla to krásná túra. Od první hodiny, jakmile jsme opustili les, se túra nesla ve znamení krásných výhledů. Třešničkou na dortu pro nás byla hluboká alpská údolí, jejichž výhledy se nám otevřely až po příchodu k chatě. Když slunce zapadá za obzor, okolní vrcholky se zbarvují do všech odstínů oranžové a my v tu chvíli víme, že tu krásu chceme vidět znovu a z větší výšky - na samotný vrchol se vydáme s východem slunce.

Noc to byla to krátká, a s 20 lidmi spícími v jedné místnosti ne zrovna ideální pro nabrání sil. Za svitu čelovek jsme zdolávali nejstrmější části skalní stěny, pro které se doporučuje ferratový set. Jdeme bez něj, což znamená obrovskou opatrnost. První sluneční paprsky přinášejí teplo a my si užíváme poslední metry bez péřových bund. Stojíme na nejvyšším bodě země a zažíváme nezaměnitelný pocit. Je to umocněno tím, že jsme tu dnes jedni z prvních návštěvníků. V chatách pod Triglavem se v tuto dobu většina lidí teprve probouzí. Zážitek je o to úchvatnější - vrchol máme téměř celý pro sebe.

Rozmanitost údolí Soči

Údolí Soča patří k nejnavštěvovanějším oblastem Slovinska. Chceme se tam dostat také, a proto se potýkáme s nejvyšším horským přechodem Vršičským průsmykem. Ve výšce 1611 metrů zaparkujeme auto a vydáme se hledat výhledy. Nemusíme chodit vůbec daleko.

Slovinsko je také zemí vodopádů a platí to i v tomto údolí. Je jich několik, z nichž doporučuji Kozjak, Boka a Virje. Ať už navštívíte kterýkoliv z nich, nebudete litovat.

Po našem vzoru můžete například překonat horko letního dne koupáním v ledovcových vodách řeky Soča. Jeho průzračně tyrkysová voda vyvolává pocit exotiky - vždyť tuto barvu vídáme na ostrovech v Karibiku nebo v Indickém oceánu. Odlišuje je však teplota. Voda v Soči dosahuje maximálně 12 stupňů. A to je na míle daleko od exotiky.

Nejvyšší horský průsmyk nám nestačil. Den zakončíme výstupem po nejvýše položené slovinské asfaltové silnici do sedla Mangart. Ve výšce téměř 2000 metrů opouštíme auto a nerušeně se kocháme okolní krajinou.

Se zmrzlinou v plavkách

Ve srovnání se svými sousedy je Slovinsko ochuzeno o dlouhé kilometry písečných pláží. Jeho 50 kilometrů dlouhé pobřeží však nabízí vše, co od jadranského pobřeží očekáváme. Zátoky s krásně čistou vodou, oblázkové pláže obklopené podniky a bary a příjemné mořské klima.

Perlou slovinského pobřeží je město Piran. Městečko na nejzápadnějším cípu země, které dýchá středomořskou historií. Je to jedno z nejkrásnějších slovinských měst díky svým historickým budovám, tenkým uličkám a všudypřítomným prodejcům jadranské zmrzliny. Právě to dodává Piranu tu pravou jadranskou atmosféru. Prohlašujeme, že cesta byla dokončena a všechny cíle byly splněny.

Vzpomínky na celý život

Týden plný aktivit utekl jako voda a nám zůstaly jen vzpomínky na všechna krásná místa, která jsme viděli. Nikdy nechci o tyto krásné vzpomínky přijít, a proto je chci zvěčnit v CEWE FOTOKNIZE. Až si ji jednou budeme s Jess společně prohlížet, vzpomínky na všechny zážitky a šílenosti se nám vrátí, jako bychom byli ve Slovinsku teprve včera.

Filip