Stav objednávky
Informace
Zákaznická linka
+ 420 800 100 808

Fototipy

Cestuj s CEWE: Tipy na focení zvířat nejen v ZOO

Pro fotografování zvířat často není třeba jezdit přes celou republiku. Níže najdete několik tipů, kde můžete své fotografické dovednosti řádně trénovat. Respektujte při tom kontaktní hranice se zvířaty a návštěvnický řád institucí.

Focením zvířat ve volné přírodě se dostáváme do jejich teritoria a svým způsobem narušujeme jejich přirozené chování. Než si osvojíte patřičné dovednosti, snažte se vyhýbat citlivým lokalitám, kde žijí specializované druhy (často ohrožené), časem se k nim určitě propracujete. Začněte svou praxi v místech, kde jsou zvířata vůči lidem tolerantní.

Zoologické zahrady v ČR

V naší republice je velká koncentrace zoologických zahrad. Patrně každý z nás má v hodinové dojezdové vzdálenosti alespoň jednu (já mám tři). Mezi všemi bych doporučil návštěvu dvou.

Ledňáček v ZOO Praha
Ledňáček v ZOO Praha

ZOO Praha

Je vůbec nejnavštěvovanější ZOO u nás. Během všedních jarních dnů můžete v klidu pozorovat aktivitu na nejpřístupnější kolonii volavek u nás nebo využít četné průchozí voliéry. Žije tu i množství volně hnízdících ptáků. U výběhu pelikánů je možné vidět divoké volavky, kvakoše noční a při troše štěstí i ledňáčka.

Cestuj, foť a vyhraj - přihlas své fotky do soutěže
Plameňáci v ZOO Praha
Plameňáci v ZOO Praha

ZOO Zlín

Stejně jako v ZOO Praha i zde můžete využívat průchozí voliéry, kde jste zvířatům na dosah. V okolí výběhu hyen a surikat se zdržuje množství volně žijících ptáků. Vyfotit si snímky červenky, drozda nebo sýkor je tak jen otázkou vaší trpělivosti.

Dvě žirafy ze zlínské ZOO

Zajímavé příležitosti najdeme i v dalších ZOO, jako je Plzeň, Chomutov nebo Jihlava.

Šumava

Šumavské lesy jsou samy o sobě nádherné a jsou domovem mnoha atraktivních druhů. Než se oddáte jejich kráse, můžete využít zařízení vytvořená k pozorování zvířat.

Rys ostrovid - Bavorský les
Rys ostrovid - Bavorský les

Šumavské safari

Jeleni, vlci, rysi. Pozorovatelny typických zástupců šumavské přírody. Focení je trochu náročnější než v ZOO, protože množství zvířat není tak značné a budete potřebovat dostatek času. Trpělivost je vedle vašeho foťáku nezbytnou výbavou, kterou se tu naučíte pěstovat.

Bavorský les

Na německé straně Šumavy nedaleko Neuschönau se nachází rozlehlá biotopová ZOO s mnoha zástupci Evropské fauny. Pokud někde uvidíte fotografii rysů v pěkném prostředí, patrně pochází odsud. Výběhy jsou dost rozsáhlé a k nafocení zvířat budete muset ctít jejich přirozené životní rytmy. Jednodenní procházka vás většinou odmění pohledem na rysy, vydry nebo divokou kočku. Při troše štěstí budete moci pozorovat vlky, medvědy nebo jeleny.

Cestuj, foť a vyhraj - přihlas své fotky do soutěže
Medvědi v Bavorském lese
Medvědi v Bavorském lese

Veřejné parky a zámecké parky

Pokud máte v okolí nějaký zámek a k němu přilehlý park, pak je to skvělé místo na trénování focení vodních ptáků. Řada zámeckých parků je doplněna soustavou rybníčků, kde se rády drží kachny, někdy i poměrně atraktivní druhy či labutě. Díky častým návštěvám turistů jsou na přítomnost lidí zvyklé a dá se na nich výborně trénovat focení od hladiny, které přináší mnohem atraktivnější úhel pohledu než focení z výšky.

Lednický park

Fotografie Volavky bílé od Petra Bambouska

Lednický park je místem relaxace, kde můžete na jezírkách pozorovat různé druhy kachen, potápky a drobné pěvce. Na ostrůvku u minaretu hnízdí volavky popelavé a kvakoši noční. Najdete tu skvělé příležitosti k trénování letovek ptáků.

Kroměřížská podzámecká zahrada

Zde se nachází mnoho volně žijících druhů lesního i vodního ptactva, veverky či králíci. Milovníci flóry by neměli také vynechat v rámci Kroměříže návštěvu Květné zahrady.

Dančí obora Veltrusy

Součástí zámeckého parku je i obora, která je částečně přístupná pro veřejnost.

Mladá Boleslav – lesopark Štěpánka

Na naučné stezce parkem najdeme velkou dřevěnou sochu veverky. Není to náhodou, v parku žije velká populace veverek, které jsou hodně tolerantní k přítomnosti návštěvníků. Nejvíce se jich zdržuje u krmítek pro ptáky, kde najdou vždycky nějakou dobrotu.

Cestuj, foť a vyhraj - přihlas své fotky do soutěže
Mladá Boleslav – lesopark Štěpánka
Mladá Boleslav – lesopark Štěpánka

Vaše vlastní oáza klidu

Pokud chcete být u focení sami bez tlaku lidí, najděte si vlastní oázu. Pokud máte zahradu, začněte přikrmovat ptáky. Budou se k vám rádi vracet a přidáním několika odsedových větví budete moci fotit bez nutnosti trmácet se někam daleko. Pokud zahradu nemáte, nemusíte objevovat nějakou vyhlášenou rezervaci nebo oblast. Najděte si zajímavý kout přírody (les, rybník) v okolí. Místo, odkud nemusíte nutně přinést pokaždé fotku, protože víte, že se tam můžete opakovaně vracet. Časem zjistíte, kolik života tam lze najít, a že právě takové místo vám přináší ty největší prožitky. Místo, kde jste jen vy a příroda. Přeji vám na vaší cestě za poutavou fotografií přírody mnoho štěstí a nezapomeňte občas přestat fotit a jen tak se kochat.

Fotograf Petr Bambousek

Autor textu a fotografií: PETR BAMBOUSEK

Petr se zaměřuje výhradně na fotografii zvířat a přírody. Za tím účelem podniká každý rok řadu výprav zejména do tropických krajin. Snaží se lidem přiblížit rozmanitost přírody jako celku, takže se věnuje širokému spektru motivů od makra přes ptactvo až po velká zvířata. Pro jeho tvorbu jsou typické čisté a nápadité kompozice, které získaly celou řadu mezinárodních ocenění v těch nejprestižnějších soutěžích – Willife Photographer of the Year, Nature’s Best Photography, Bird Photographer of the Year, Sony World Photo Awards a dalších. Petrovu tvorbu můžete vidět v řadě časopisů, knižních publikací i na mnoha besedách a výstavách. Své postřehy také publikuje na svých webových stránkách a facebookovém profilu. Každoročně pořádá celou řadu workshopů u nás i v zahraničí, které pomáhají fotografům proniknout do tajů fotografie přírody. Je autorem mnoha videokurzů a ambasadorem společnosti Olympus v České republice.