Stav objednávky
Informace
Zákaznická linka
+ 420 800 100 808

Na tomto místě vznikla spousta mých oblíbených fotek

Rozhovor s březnovou výherkyní v soutěži CEWE Photo Award 2023 - Hanou Brádkovou, která vyhrála s fotografií svého syna v kategorii "Vaření a jídlo" a podělí se s námi o celý příběh skrytý na fotografii.
Na výherní fotografii je zachycený chlapec sedící na kuchyňské lince, který drží v ruce zeleninu a pomáhá s přípravou večeře.
Příprava večeře, Kategorie: Vaření a jídlo, © Hana Brádková

Přihlaste i vy svou fotku do soutěže

Ještě jednou gratulujeme k výhře! Zajímalo by nás, jak a kdy fotografie vznikla, jednoduše celý příběh skrytý na fotce. Věděla jste hned, že to bude výjimečná fotka?
Fotografie je pořízená na Štědrý den, kdy mi syn pomáhal s přípravou bramborového salátu. Je focená na mém oblíbeném místě v kuchyni u okna, kde jsem ale nefotila poprvé a vznikla tam už spousta mých oblíbených fotek. V tu chvíli mě ale zaujala zářivě zelená barva celeru a světlo, které na mycí linku dopadalo.

Plánovala jste takovou fotografii vyfotit nebo jde čistě o momentku?
Plánovala jsem obecně pro sebe dokumentovat štědrovečerní přípravy, ale nijak jsem scénu neupravovala. Nechala jsem syna loupat celer, postoupila jsem dozadu a chvíli čekala na ten správný moment. Vyfotila jsem celou sérii fotek na tom stejném místě a využila jsem toho, že byl do práce opravdu zabraný. Měla jsem tedy dost prostoru si kreativně hrát se světlem a kompozicí. Tahle fotka se mi z nich líbila nejvíc.

Na fotografii sedí vítězka soutěže na židly. V ruce drží svůj fotooparát. Po pravé straně má svou vítěznou fotografii vytištěnou na plátně a umístěnou v dřevěném stojanu.
Vítězka měsíce března v soutěži CEWE Photo Award

Pamatujete si své fotografické začátky? Kdy jste poprvé vzala foťák do ruky?
Fotografování mě provází od dětských let, kdy jsem si půjčovala zrcadlovku od svého táty, později jsem od něj dostala vlastní automat a fotila jsem vše, co mě tehdy zaujalo. Nejčastěji přírodu a později, když už jsem měla digitální fotoaparát, jsem ho brala na své cesty nebo jsem fotila spolužáky.

Jakou preferujete techniku? Nejde nám tak ani o značku, jako spíš o typ foťáku. Používáte zrcadlovku, csc nebo snad mobilní telefon?
Používám fullframe bezzrcadlovku (Sony Alpha A7 IV).

Živí vás fotografie? Koho nebo co máte nejčastěji v hledáčku?
Fotografie mě několik let živí. Zaměřuji se na focení rodin, které ve fotkách hledají emoce a uvolněnou atmosféru. Je pro mě ale velmi důležité fotit si pro sebe, ať už nejrůznější aspekty života mojí rodiny nebo fotografie z výletů či cest.

Na fotografii jsou schody zbarvené do modra. Uprostřed sedí kočka.
Asymetrie, Kategorie: Zvířata, © Hana Brádková

Jsou nějaké konkrétní fotografické zážitky, na které ráda vzpomínáte?
Vzpomínám si, když jsem se poprvé setkala s digitálním fotoaparátem. Bylo mi asi patnáct a s rodiči jsme byli na dovolené v Estonsku. Jednou večer jsem se procházela sama po pláži a potkala pár z našeho zájezdu, který se fotil při západu slunce. Chtěla jsem taktně odejít, ale oni mi nabídli, že mě také vyfotí. Přišlo mi to absurdní, vždyť jsem je neznala a připadalo mi hloupé, aby na mě plýtvali políčko kinofilmu. A pak mi ten pán řekl, že mi fotku pošle na e-mail a může jich vyfotit víc a rovnou smazat ty nepovedené. A ukázal mi je na displeji, který byl sice malý a nekvalitní, ale mně to tehdy připadalo jako naprosté sci-fi. Asi je to teď už těžko pochopitelné, ale dodnes si pamatuji ten úžas nad tím, že fotka se může vytvořit a existovat pouze v digitální podobě.

Kde hledáte inspiraci pro své fotky?
Inspiraci hledám kolem sebe, snažím se zachytit každodenní okamžiky nevšedním způsobem. Inspiruje mě krásné světlo, barvy a miluji staré obrazy a fotografie. Do svých fotek se snažím vložit možná trochu nostalgie a pozitivní nálady. A moc ráda se inspiruji u jiných fotografů a především fotografek po celém světě.

Na černobílé fotografii je vousatý muž, který veze velký náklad. Na fotografii je zachycený i dopadající sluneční svit na muže.
Osvícení, Kategorie: Cestování a kultura, © Hana Brádková

Používáte na editaci a úpravu fotek nějaký program? A pokud ano, který konkrétně a jak moc fotky upravujete?
Fotografie edituji pouze v Adobe Lightroom. Jsem v tomto směru docela minimalista, hlavně co se týče mých soukromých fotek. Mým cílem je fotit fotky tak, aby byly dobře nasvětlené a vyžadovaly minimum úprav. Ne vždy se mi to daří, ale je pravda, že se doba mého postprocesu výrazně zkrátila. Mám několik svých oblíbených presetů, které používám, a když je třeba, sáhnu k lokálním úpravám.

Máte nějakou radu, jak cvaknout vítěznou fotku? Jakou hodnotu pro vás mají fotografie?
To bohužel nemám. Ty fotografie, které jsou vítězné pro mě, zdaleka nemusí oslovit porotu, protože nezná jejich příběh. Čím víc ale fotím, tím vím, že to není jen o náhodě, jak jsem si dřív myslela. Vyfotit dobrou fotku chce praxi, aby člověk fotil víc se záměrem a o fotce přemýšlel. Těch situací, které kolem nastanou a teoreticky by z nich mohla vzniknout vítězná fotka, je kolem nás vlastně docela dost. Ale vyfotit ji, aby to tak skutečně bylo, vzít v potaz světlo, barvy, kompozici, výraz, prostředí, to opravdu fotograf zvládne jen tehdy, když ví, co má hledat. Sama se v tom snažím neustále zlepšovat. Takže v tomhle směru rozhodně platí – štěstí přeje připraveným.

V soutěži máte ještě další tři krásné fotky, prozradíte nám něco o nich?
Jsou to fotky, které jsem fotila letos v březnu při naší cestě do Maroka. Už jsem tuhle zemi navštívila podruhé a opět jsem z ní byla naprosto okouzlená, hlavně z barev a autenticity, kterou tam nacházím. Pro fotografa je to učiněný ráj.

Na fotografii je muž sedící v otevřených dveřích a hledící do knihy. Knihu jsou i všude na ulici i uvnitř domu. Po levé straně je vidět žlutá zatažená výloha.
Chvilka klidu, Kategorie: Cestování a kultura, © Hana Brádková

Jaké máte plány na léto? Fotíte během celého roku?
Fotím po celý rok, v zimě se soustředím více na reportáže z domácího prostředí, kdy zachycuji například právě narozená miminka a celé rodiny pohromadě doma. Přes léto pak fotím nejčastěji rodiny venku, na procházce, při západu slunce nebo na jejich oblíbeném místě. A do toho často beru foťák do ruky jen tak pro sebe.

V neposlední řadě nás zajímá, jak archivujete fotky? Necháváte si je vyvolat, nebo je jen ukládáte na externí disky či online úložiště?
Svoje fotky mám na externích discích i online úložištích, ale pravidelně si nechávám vyvolat mé oblíbené ve větších formátech a vytvářím každý rok fotoknihy a kalendáře pro sebe a svou rodinu.

Máme před sebou velké finále soutěže, ve kterém vám budeme samozřejmě držet palce. Zajímalo by nás ale, zda budete součástí i dalších ročníků, protože soutěž pořádáme pravidelně každý rok.
Moc ráda se dalších ročníků zúčastním a děkuji, že se moje fotka mohla v soutěži objevit.

Moc děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí v dalších soutěžích.

Video z rozhovoru s Hanou Brádkovou