Stav objednávky
Informace
Zákaznická linka
+ 420 800 100 808
Černobílá fotografie muže pod mostním obloukem.

Fototipy

Krásné černobílé fotografie

Využijte naše tipy podle svého a vytvořte výjimečné fotografie.

Ani v době digitální fotografie neztratila černobílá fotografie nic ze své přitažlivosti. Zejména teď je mnoho fotografů otevřených a zvědavých na tuto oblast - protože snímky jsou prostě jiné. Absence barev také mění způsob focení a působí na diváka zvláštním dojmem. My vám poradíme, co je pro dobré černobílé snímky nezbytné, poskytneme základní tipy a nápady na motivy pro vaše příští černobílé focení.

Vytiskněte si svou fotografii jako fotoobraz

Čím vyniknou černobílé snímky?

Detailní záběr mužského obličeje
Zejména u portrétů se projeví to pravé kouzlo černobílých fotografií, protože žádná barva už nemůže odvádět pozornost od obličeje.

V případě černobílé fotografie se často hovoří o redukci snímku na to nejnutnější, protože barvy mohou odvádět pozornost od skutečného objektu. To neznamená, že když je vynecháte, bude obrázek automaticky lepší. V každém případě byste si měli předem promyslet, proč chcete raději pořídit černobílý snímek.

Pokud je barva skutečným objektem - například řada barevných domů - pak je černobílá fotografie pravděpodobně špatnou volbou. Naopak u portrétů postav nebo moderní architektury můžete velmi snadno zvýšit efekt černobílých snímků.

Černá a bílá redukuje vaši fotku na to nejpodstatnější.

Když barvy jako nástroj designu chybí, zaměřte svou pozornost na výrazné kontrasty, struktury, textury, vzory, geometrii, linie a hru světla a stínu.

Nastavení a vybavení fotoaparátu

Pro černobílou fotografii v podstatě nepotřebujete nic jiného než to, co používáte pro běžnou barevnou fotografii. Stejně jako v jiných fotografických žánrech byste měli pokud možno ukládat snímky ve formátu RAW, protože tento formát ukládá snímky s největší možnou hustotou informací a ponechává více možností při následném zpracování. Tato dodatečná volnost se vyplatí zejména při práci v hraničních oblastech expozice s hlubokými stíny a jasnými světly na snímku.

U výrazných černobílých fotografií hraje ostrost a kvalita obrazu velmi důležitou roli. Profesionálové fotografují v manuálním režimu, takže mají plnou kontrolu nad clonou a expozičním časem. Jako vždy mějte co nejnižší ISO, protože při následném zpracování můžete přidat šum. Černobílá fotografie může mít samozřejmě elegantní zrno, ale pokud je příliš zašuměná, obvykle se z hlediska kvality nedá nic zachránit.

V závislosti na zvoleném objektu můžete také potřebovat stativ, šedý filtr, dálkovou spoušť nebo samospoušť na fotoaparátu. V neposlední řadě byste si s sebou měli vzít dostatek náhradních baterií a paměťových karet, pokud by vaše černobílé fotografování mělo trvat déle.

Černobílá: následné zpracování, nebo přímo z fotoaparátu?

Černobílá fotografie sudu s vodou.
Věnujte čas hledání vhodného motivu a poté jej upravte. Často se jedná o neokázalé motivy, které skvěle fungují bez barev.

Téměř všechny digitální fotoaparáty a také mnoho chytrých telefonů má dnes černobílý režim. To znamená, že snímky jsou již ve fotoaparátu pořízeny černobíle. Ačkoli je to dobrý nástroj, díky kterému vás nerozptylují barvy na displeji a můžete se plně soustředit na motiv, může se stát, že nakonec ztratíte důležité informace o obrázku.

Proto tuto metodu doporučujeme pouze v případě, že současně fotografujete do formátu RAW. Fotoaparát pak zaznamená další snímek s barevnými informacemi, ze kterého můžete později získat ještě více.

Udělejte si čas na následnou úpravu snímku v programu nebo v aplikaci pro chytré telefony, protože pak můžete ještě rozhodujícím způsobem ovlivnit vzhled výsledného snímku.

Černobílá prostřednictvím úpravy obrázků

Pokud fotografujete barevně, máte k dispozici řadu možností úprav, které vám umožní vykouzlit na snímku působivé černobílé efekty. Koneckonců pouhým odstraněním barev se dobrý černobílý snímek nevytvoří: Často se skutečně projeví až při výrazně zvýšeném kontrastu. Předvolby oblíbených programů pro úpravu snímků a filtry v aplikacích pro chytré telefony vám pomohou najít ten správný vzhled.

Experimentujte také s tím, jak se barvy na snímku převádějí do černobílé - dříve se pracovalo s barevnými filtry před objektivem, ale dnes se vše pohodlně provádí až poté. Například červený filtr výrazně ztmaví modrou oblohu v černobílém snímku.

Pomocí dalších efektů, jako je zrno, které vypadá jako zrno klasických fotografických filmů, můžete v mnoha případech podpořit efekt obrazu. Jako vždy při úpravách obrázků však platí pravidlo: nepřehánějte to!

Jak můžete vidět: Stojí za to ponořit se hlouběji do světa černobílé fotografie. Doufáme, že se vám tento žánr bude líbit.

Váš tým CEWE

Inspirace pro váš příští dárek

Co můžete udělat se svými nejkrásnějšími fotografiemi