Stav objednávky
Informace
Zákaznická linka
+ 420 800 100 808

Cestuj s CEWE

Lombok – zapomenutý ráj světa

Cestovatel @kuldalukas se s námi podělil o nezapomenutelné zážitky z ostrova Lombok v Indonésii

Je to už několik let, co jsem se poprvé vydal na maličký ostrov v Indonésii jménem Lombok. Vůbec poprvé jsem se tam dostal díky dobrovolnickému programu a letěl jsem tam tedy za účelem učit tamní děti angličtinu.

Nebudu vám lhát a musím se přiznat, že o Lomboku jsem nikdy předtím neslyšel. Jediné, co jsem věděl bylo to, že je to ostrov hned vedle Bali.

Fotografie z ostrova Lombok, na které je cestoval s dětmi.
O Lomboku jsem nikdy předtím neslyšel, ale zjistil jsem, že je to zapomenutý ráj světa.

Kultura

Kdo nebyl v Indonésii nebo dokonce ani v Asii, tak mohu bez nadsázky říct, že na Lomboku zažije dozajista kulturní šok. ALE, v dobrém slova smyslu.

Už jen při výstupu z letiště vás zaplaví davy taxikářů, které není vůbec lehké odmítnout, ale pokud se pro taxík rozhodnete, tak zažijete určitě spoustu zábavy. Lombočané jsou hodně přátelští, usměvaví, ale taky hodně chaotičtí. Na cestě po místní dálnici vás může potkat ledasco. Třeba stádo krav s pasákem pasoucí se uprostřed silnice nebo auto, které místo vaším směrem jede proti vám. Místní jsou na to zvyklí a je to vlastně úplně normální.

Fotografie z ostrova Lombok, na které je stádo krav uprostřed dálnice.
Na cestě po místní dálnici potkáte třeba i stádo krav s pasákem.

Lombok je krásný v tom, že má mnoho tradic, které se stále dědí mezi generacemi. Například takový svatební průvod můžete potkat téměř každý den a pokud se do něj omylem připletete, tak vás místní s radostí vezmou do průvodu a udělají pro vás všechno, jen abyste zůstali.

Fotografie svatebního průvodu na Lomboku.
Svatební průvod můžete potkat téměř každý den.
Fotografie svatebního průvodu na ostrově Lombok.
Pokud se do průvodu omylem připletete, místní budou nadšení.

Kromě toho, že jsou místní obyvatelé neustále usměvaví, milí a pohostinní, tak si nedělají vůbec z ničeho starosti. Jediné, co je pro ně důležité, jsou každodenní modlitby a vše ostatní neberou moc vážně. Takže když vám někdo řekne, že za 2 hodiny vás vyzvedne, tak to může trvat klidně 5 hodin nebo třeba taky dva dny.

Fotografie místních dětí a zvířat na ostrově Lombok.
Místní obyvatelé jsou neustále usměvaví, milí a pohostinní.

Místní stále žijí hodně tradičním způsobem, a tak všude po ulicích běhají slepice, husy, krávy a mezi nimi vysedávají pomalu žijící Indonésané pijící kávu a kouřící cigarety z vypěstovaného tabáku zabalené v kukuřičném listu.

Moře, vodopády a hory

Co se týče přírody, tak na Lomboku najdete snad vše kromě sněhu. Nejčastější destinací turistů je městečko Kuta na jihu ostrova, a to hlavně díky nádherným nekonečným písečným plážím a skvělým podmínkám pro surfování.

Dronová fotografie písečné pláže v městě Kuta.
V městečku Kuta najdete nekonečné písečné pláže a skvělé podmínky pro surfování.

Stačí popojet několik kilometrů severně a můžete si užívat nespočet vodopádů, které je tu opravdu velké množství a ani já za moje čtyři návštěvy jsem všechny nestihl ještě objevit. Mezi moje nejoblíbenější patří určitě Benang Stokel, kde se dá udělat pěkný celodenní výlet a navštívit celkem 5 vodopádů. Dokonce se můžete v každém vykoupat a pokud podmínky a vaše odvaha dovolí, tak si i z jednoho můžete skočit.

Na fotografii je jeden z mnoha vodopádů na ostrově Lombok.
Doporučuji výlet na Benang Stokel, navštívíte až 5 vodopádů.

O kousek výš už se začínají kopečky zvedat i do výšky přes 1500 metrů nad mořem a teplota vzduchu už se blíží té naší jarní. Mluvím o oblastech známé jako Sembalun a Tetebatu, kde kromě hor můžete vidět rýžové terasy a vyzkoušet si na vlastní kůži, jak celý proces pěstování rýže probíhá. Také můžete zajít na ochutnávku místních druhů kávy nebo se podívat, jak roste vanilka.

Fotografie z oblasti Sembalun a Tetebatu na ostrově Lombok.
V oblastech známé jako Sembalun a Tetebatu si vyzkoušíte na vlastní kůži proces pěstování rýže.

Téměř na samém severu ostrova se vypíná majestátní sopka Rinjani s výškou 3 726 m n. m., kterou nejde přehlédnout, protože ji vidíte až z Kuty. Sopka je zcela přístupná turistům a pokud máte dost sil, tak se můžete s průvodcem a šerpy vydat až na samotný vrchol. Celý výlet zabere tři dny a určitě to stojí za to! Z vrcholu můžete dokonce nad mraky zamávat sousednímu vulkánu Agung, který je na protějším ostrově Bali.

Fotografie sopky Rinjana na ostrově Lombok.
Na severní straně ostrova je sopka Rinjani, která je zcela přístupná turistům.

Ani třikrát to nestačilo

Po první návštěvě, kdy se mi vůbec nechtělo domů, jsem věděl, že se sem ještě alespoň jednou vrátím. Nevydržel jsem doma ani rok a už jsem byl zase zpátky na Lomboku. No a teď, když píšu tento článek jsem opět na tomto krásném ostrově a věřím, že ani teď tu nejsem naposledy.