Stav objednávky
Informace
Zákaznická linka
+ 420 800 100 808
Dvě mladé ženy stojí před světlým pozadím a smějí se do kamery.

Fototipy

S velkou láskou k dokonalému portrétu

Láska - nebo jinými slovy důvěra a známost - je při fotografování portrétů klíčovým faktorem

Napsala Marta Urbanelis

Existuje jedna věc, která nakonec dělá malý, ale nepatrný rozdíl, zejména v portrétní fotografii - a tou je láska. Protože teprve když se modelka cítí milovaná, pochopená a v bezpečí, je svobodná, odvážná a sama sebou.

Zde je několik tipů, jak vytvořit takovou intimní atmosféru.

1. Udělejte si čas, nespěchejte

Tři mladé ženy sedí spolu u stolu a pijí kávu.
Poznejte svého modela či modelku. Uvolněná konverzace před focením podporuje dobrou atmosféru před kamerou.

Můj první tip je jednoduchý, ale velmi účinný: začněte fotografovat bez fotoaparátu. Promluvte si s modelem/modelkou, abyste je lépe poznali. Snažte se do svého protějšku "zamilovat", abyste ho později mohli co nejlépe zachytit.
Během rozhovoru můžete pomalu položit fotoaparát na stůl a začít fotit - ne proto, abyste pořídili konečnou fotografii, ale aby si dotyčná osoba zvykla na nepřirozenou atmosféru focení.

2. S hudbou je vše krásnější

Dvě mladé ženy stojí šťastně před světlým pozadím. Smějí se do kamery a tančí.
Zachytit zábavu a radost na fotografii někdy není snadné. Veselá hudba má pozitivní vliv na náladu modelky a vytváří krásné momenty na place.

Chcete-li na fotografii zachytit autentické pocity, musíte vytvořit vhodné okamžiky. A hudba je k tomu skvělým nástrojem. Předem se zeptejte modelky, jakou hudbu má nejradši, a vytvořte vhodný seznam skladeb. Možná má modelka připravený vlastní playlist?

Tip: Zkombinujte informace získané na začátku rozhovoru s přehráváním hudby a připomeňte modelce určité události.

Moje osobní oblíbená hudba

Pro jistotu jsem si na Spotify vytvořil seznamy skladeb pro různé nálady - od emotivních, melancholických a pomalých až po pohodové a vtipné (funguje to samozřejmě u všech poskytovatelů hudebních streamů) - které se budou přehrávat během natáčení. Zde najdete mé oblíbené: tunestfull a Playlist s Fun-Faktor plný zábavy. Často se ale také ptám fotografované osoby, jakou hudbu ráda poslouchá - měla by se jí přece líbit - a pak vytvořím seznam.

3. Buďte tím, co chcete vidět

Marta Urbanelis tleská, zatímco dvě mladé ženy tančí a baví se před pozadím fotografie.
Požadované emoce pro úspěšnou fotografii mohou být přeneseny z fotografa na modelku. Vytvořte pozitivní náladu a sledujte, jak se nálada modelky zlepší.

Fotograf musí někdy vystupovat jako herec. Zvláště pokud je modelka stále velmi zdrženlivá, stačí přidat a udělat ze sebe blázna. Rychle si všimnete, že se vaše dobrá nálada přenáší na modelku a ona začne odrážet vaši náladu.

Tento tip se hodí i pro zamyšlené nebo smutné portréty (ještě lépe s pomocí hudby).

Tip: S emocemi to trochu přehánějte, váš model je stejně bude vždy odrážet tlumenějším způsobem.

Můj kouzelný recept na dokonalý portrét

3 kouzelné ingredience pro dokonalé portrétní fotografie - světlo, umístění a láska.

4. Poskytněte pozitivní zpětnou vazbu

Fotografka pořizuje portrét mladé ženy. Modelka stojí před světlým pozadím a usmívá se do kamery.
Rozhovory během focení a pozitivní zpětná vazba posilují modelku či modela a oživí konečný výsledek.

Buďte neviditelnou, ale hmatatelnou součástí fotografie tím, že vždy, opravdu vždy, zajistíte, aby se váš model cítil dobře. Proto dávejte jen dobrou zpětnou vazbu bez ohledu na to, jak záběry v danou chvíli vypadají.

Upozorněte také na spojení, které jste s modelem vytvořili. Jak? Buďte zvědaví a ptejte se modela na otázky a fotografujte ho při tom, ptejte se na reakce. Požádejte ho, aby do kamery vyprávěl nějaký příběh, smál se vám nebo dokonce někdy flirtoval s objektivem či na vás křičel.

5. Fotografie pro "koš"

Čím je fotografie výjimečná? Když zachycuje skutečný okamžik, a ne smyšlenou pózu. Proto: Začněte focení několika pózami a fotografiemi, ale zároveň se snažte zachytit pohyby - a tím i okamžiky - mezi nimi.
Raději 100 výstřelů navíc než žádný! Nebojte se, mějte rádi sebe a svou práci a dovolte si chyby. Protože údajně chybné fotografie jsou jako my lidé: Autentické a nakonec ty, které nás dojímají.

Nebojte se, mějte rádi sebe a svá díla a dovolte si dělat chyby.

Fotografka Marta Urbanelis

Tip: Zkuste se na chvíli nedívat do hledáčku a místo toho si s modelem promluvte. Nedívejte se na displej, ale na fotografovanou osobu. Jsem si jistá, že i když 29 z 30 snímků patří do koše (házejte je tam s hrdostí!), najde se i zlatý kousek.

S láskou vaše Marta