Stav objednávky
Informace
Zákaznická linka
+ 420 800 100 808
Nad horským jezerem je duha. Vlevo dole na obrázku je vidět osoba s červeným deštníkem.

Fototipy

Krajinné fotografie: tipy pro působivé snímky

Jak pořídit nezapomenutelnou fotografii? Vydejte se na cestu plnou objevů s expediční fotografkou Ullou Lohmann

Napsala Ulla Lohmann

Obrázky jsou součástí našeho života: Každý den je na sociální sítě nahráno přibližně 350 milionů fotografií. Jak ale z tohoto davu vyzdvihnout své snímky? Poradím vám, jak pořídit fotografii, která diváka zaujme a na kterou se nezapomíná.

Vytiskněte si své fotografie přímo do nástěnného kalendáře

Fotografování pocitů

Ulla Lohmann stojí na vrcholu hory a dívá se nad linii mraků směrem ke slunci.
Na mnoha obrázcích chci ukázat, jak velká a mocná příroda je a jak malý člověk je. Proto také ráda při focení krajin stavím lidi do centra pozornosti. Fotografie: Ulla Lohmann

Nefoťte, co vidíte, ale co cítíte. Předem si položte otázku: Jak na mě krajina působí, jaká je nálada, jak to mohu ilustrovat? Než začnu fotit, věnuji pět minut tomu, abych se posadila a vnímala, jak na mě krajina působí.

Podle toho volím vybavení a detail fotky. Je to dramatická nálada? Pak bych mohla použít filtr pro zvýraznění tmavých mraků. Věnujte tomu trochu času a pak se pokuste svůj pocit přetvořit v obrázek.

Nefoťte, co vidíte, ale co cítíte.

Ulla Lohmann

Na objevitelské cestě za nezapomenutelnými fotografiemi

Expediční fotografka Ulla Lohmann prosazuje vědomý přístup k přírodě

Malování světlem

Západ slunce za horským masivem, fotografie byla pořízena proti slunečnímu světlu. V popředí jsou vidět odrazy objektivu.
Zejména sluneční skvrny dělají obraz obzvláště přitažlivým. Buďte odvážní a porušujte pravidla.

Nejkrásnější světlo vzniká, když je slunce nízko, tj. ráno a večer. To se krajina jakoby koupe ve zlatém světle a automaticky se objevují magické obrazy.

Ráda také fotografuji proti slunci: s otevřenou clonou, abych vytvořila "lens flares", tj. odlesky světla nebo clony, nebo se zavřenou clonou pro sluneční hvězdu. Měli byste si to vyzkoušet, ale vyrazit dřív, abyste byli ve správný čas na správném místě. A nezapomeňte si i v tomto případě na chvíli "osahat" krajinu.

Tajný tip: špatné počasí

Ne vždy máte to správné světlo nebo na něj nemůžete čekat - ale právě to dělá fotografování tak rozmanitým: můžete vyrazit ven za každého počasí.

Můj tajný tip je začít v dešti, abych byla na místě přesně ve chvíli, kdy přestane pršet a je šance zachytit duhu nebo dramatické světlo.

Svět vypadá po dešti tak krásně čistý a kapky se všude třpytí. Zejména takové fotky mají vysokou symbolickou hodnotu a vypadají velmi dobře jako velkoformátový tisk v každé domácnosti.

Dobře naplánované je dobře vyfotografované

Předem si promyslete, kam chcete jet a jak se tam dostanete. Zejména pokud cestujete za tmy, abyste později stihli východ slunce, je důležité dobré plánování.

Mimo jiné mi v tom pomáhají aplikace v mobilních telefonech, které mi například prozradí, kdy je nejlépe vidět Mléčná dráha nebo kdy na horskou louku dopadají první sluneční paprsky. Je jen málo míst, kde jsem byla jen jednou a hned jsem mohla pořídit dobrou fotku.

Udržitelná fotografie

Ulla Lohmann vystudovala environmentální management a dala si za cíl začlenit udržitelnost do svého každodenního i pracovního života. K tomu patří i vědomé zacházení s přírodou, když se vydává na objevitelskou cestu se svým fotoaparátem.

Její tři tipy:

1. Při nákupu vybavení dbejte na kvalitu a trvanlivost. Pokud máte omezený rozpočet, kupte si vybavení z druhé ruky. Nebo si jej půjčte v naší půjčovně fototechniky, například objektivy.

2. Vždy s sebou mějte sáček, abyste mohli v případě potřeby vyčistit fotografická místa od odpadků. Nejenže bude spokojené životní prostředí, ale také si ušetříte pozdější retušování v počítači.

3. Upozornit ostatní lidi na krásu přírody pomocí fotek. Vystavte své fotografie, například ve fotoknize nebo na zdi. Nechte ostatní, aby se s vámi podělili o vaše zážitky z přírody.

Obejděte se bez velkého množství zavazadel

Pohled na hvězdnou oblohu. V levé dolní části fotografie je vidět muž s přilbou, který stojí na skále. Jeho čelovka vysílá kužel světla k obloze.
Tuto fotografii jsem exponovala po dobu 13 sekund a požádala jsem svého partnera, aby tak dlouho stál v klidu. Světlo z jeho baterky "maluje" skalní stěnu. Zde jsem nastavila velmi vysokou citlivost ISO (např. 5000 ISO) a následně snížila obrazový šum.

Vždycky si předem promyslím, co budu na fotovýletě potřebovat, a snažím se toho s sebou nebrat příliš mnoho. Často musím se svým vybavením překonávat dlouhé vzdálenosti nebo dokonce šplhat, abych se dostala na obtížně přístupná místa. "Stálými hosty" v mém batohu jsou malý, lehký stativ a svítilna.

Se stativem mohu například fotografovat v noci nebo s vodou, která pak vypadá rozmazaně. Ráda používám baterku k osvětlení popředí při dlouhých expozicích. To funguje i s mobilním telefonem: stačí to vyzkoušet a vzít si s sebou stativ i pro smartphone.

A nyní doufám, že si užijete objevování! Všichni jsme fotografové a můžeme se stát vyslanci přírody: Nesněte o tom - udělejte to!

Vaše Ulla Lohmann

Inspirace pro váš příští dárek

Co můžete udělat se svými nejkrásnějšími fotografiemi