Stav objednávky
Informace
Zákaznická linka
+ 420 800 100 808
Na stole leží fotokniha, rukavice, brožura a mapy. Na fotoknize je horské kolo a nápis "Alpentrail 2018".

Fototipy

Fotografování na horských kolech: tipy pro silné záběry při outdoorových sportech

Žádný výlet bez fotoaparátu: horský cyklista Bernhard Kogler má patnáctileté zkušenosti se sportovní fotografií. Toto jsou jeho nejcennější tipy.

Napsala Vanessa Salbert

Nahoru na horském kole a zpátky dolů v sedle - tak vypadá mnoho víkendů Bernharda Koglera. Rakušan se pravidelně vydává do Alp společně se svým bratrem Manfredem a kamarádem Martinem.

Amatérský fotograf zdokumentoval nejlepší zážitky z jednoho roku ve své CEWE FOTOKNIZE "Alpentrail 2018". Následující čtyři tipy mu pomohly při několika výletech do Tyrolska, Dolomit nebo Gardy - zaručeně pomůžou i vám.

Vytvořte si svou CEWE FOTOKNIHU hned teď

1. Flexibilní a lehký – to je správný fotoaparát

Cyklista horské kolo nasadil na rameno a dívá se vstříc západu slunce na vyšší horské louce.
Bernhardova CEWE FOTOKNIHA je plná úchvatných motivů: východ slunce u vrcholového kříže, horští cyklisté při prudkém sjezdu a nádherné panoramatické záběry.

Protože Bernhard a jeho společníci musí svá kola do hor nést, počítá se při stoupání každý kilogram. Proto tento outdoorový fanoušek používá ke svému snímku kompaktní fotoaparát systému PEN F od společnosti Olympus. "Je lehký, malý a má dobrý stabilizátor obrazu - což je nezbytné pro zachycení rychlých pohybů", vysvětluje.

Co je systémový fotoaparát?

Systémový fotoaparát je fotoaparát, u kterého lze vyměňovat různé součásti, například objektiv. Základní vybavení obvykle zahrnuje tělo fotoaparátu, výměnný objektiv, obrazový snímač, displej a zařízení pro měření ostrosti a expozice.

2. Objektiv s předvídavostí

Horský cyklista sjíždí na kole z drsného kopce pokrytého kameny. V pozadí můžete vidět slunce - je blízko horizontu, kterému dominuje pohoří.
Díky širokoúhlé čočce Bernhard zachycuje horského cyklistu a dechberoucí krajinu.

Při fotografování horských kol Bernhard nejraději používá širokoúhlé objektivy: "Při fotografování outdoorových sportů má fotograf obvykle před sebou herce a nádhernou krajinu - díky širokoúhlému objektivu si nemusím mezi nimi vybírat." Aby fotoaparát dokázal zachytit vše, doporučuje objektiv s ohniskovou vzdáleností 7,5 až 18 milimetrů.

Hora volá

Na cestách s Bernhardem Koglerem

3. Použití blesku ve tmě

Na stole leží otevřená kniha s fotografií. Je na ní vidět následující motiv: Horský cyklista projíždí za soumraku horskou krajinou. Je vidět světelný efekt. V pozadí vychází slunce.
Podle Bernharda vzrušující efekty, jako na tomto snímku za soumraku, vznikají kombinací dlouhé expozice a blesku.

Protože se Bernhard a jeho parta na horských kolech vydávají na cestu i za soumraku nebo v noci, Rakušan si při slabém osvětlení rád vypomáhá stativem s bleskem. Protože jsou sportovci stále v pohybu, byly by fotografie jinak rozmazané.

"Nejlepší foťák je ten, který máš s sebou."

Bernhard Kogler, nadšenec MTB a sportovní fotograf

4. Větší snímač, dobrá stabilita

Před hornatou krajinou jsou vidět dva cyklisté na horských kolech. Na obloze visí temné mraky.
Dobrý stabilizátor obrazu a velký snímač zajišťují ostré fotografie i při slabém osvětlení.

Při výletech na horských kolech často vznikají dynamické záběry, protože sportovci obvykle jedou nebo šlapou. "Aby byly takové fotografie ostré, měl by mít fotoaparát vlastní kvalitní stabilizátor obrazu a co největší snímač," vysvětluje Bernhard. Říká, že díky tomu je výsledek později ostrý a ne rozmazaný: "Čím větší je snímač, tím lépe je pohyb zachycen."

Přestože Bernhard pořizuje spoustu velkolepých snímků z túr po Alpách, sport je pro něj na prvním místě: "V první řadě jsem horský cyklista. To zohledňuji i u svého vybavení. Často padáme a při tom se může rozbít čočka. Proto nepoužívám drahou fototechniku," říká a dodává: "Nejlepší fotoaparát je ten, který máte pořád u sebe."

Doufáme, že si fotografické tipy Bernharda Koglera rádi vyzkoušíte.

Váš tým CEWE

Inspirace pro váš příští dárek

Co můžete udělat se svými nejkrásnějšími fotografiemi