Stav objednávky
Informace
Zákaznická linka
+ 420 800 100 808
Mladá rodina jde na podzim na procházku.

Fototipy

7 tipů pro podzimní focení

Zářivé podzimní barvy nebo mystická mlha - podzim nabízí fotografům jedinečnou kulisu. Objevte v 7 fototipech, jak nejlépe zachytit toto roční období.

Podzim je jedním z nejkrásnějších ročních období pro fotografování. Svět se mění v kaleidoskop jasných barev, proměnlivé počasí přináší nové motivy a nízké slunce vytváří jedinečné světelné podmínky. Díky našim tipům a nápadům se vám podaří pořídit ty nejkrásnější podzimní fotografie pro příští roční přehled v CEWE FOTOKNIZE.

Tip 1: Zachyťte barevnou rozmanitost

V jezeře se odráží horské panorama a podzimní stromy.
Nízké slunce rozzáří podzimní stromy - a díky bezvětrnému odpoledni je v jezeře dokonalý odraz. Nastavení fotoaparátu: 24mm, ISO 100, f/11, 1/20 s
Nejkrásnější podzimní okamžiky roku v CEWE FOTOKNIZE.

Podzim je skutečnou explozí barev. Příroda nám připravuje paletu od sytě červené přes oranžovou až po jasně žlutou. Pro podzimní fotografie platí následující: Podzimní barvy se vyplatí zvýraznit zpracováním snímků. S trochou větší dynamiky (sytosti), vyšším kontrastem a trochou více tepla (vyvážení bílé) získáte z podzimních fotografií to nejlepší.

 • Navštivte místa několikrát v různou denní dobu a při měnící se oblačnosti - efekt na fotografii je velmi rozdílný.
 • Nejzajímavější světlo vás čeká ráno a k večeru.
 • Věnujte pozornost předpovědi větru - čím méně, tím více odrazů.

Tip 2: Zachyťte radost na fotce - pomocí listí

Žena v tmavě červených šatech vyhazuje listy do vzduchu.
Oblečení v podzimních barvách působí na fotografiích mnohem harmoničtěji. Nastavení fotoaparátu: 45mm, ISO 250, f/2,8, 1/250 s

Teplé odstíny podzimu jsou dokonalým pozadím pro portrétní snímky. Ať už jde o pózované fotografie nebo spontánní momentky, zachyťte veškerou atmosféru. Oblíbeným motivem je házení listí. Tuto malou inscenaci si užije každý.

 • Najděte si klidné místo s podzimním pozadím a nasbírejte dostatek listí.
 • Nastavte fotoaparát na otevřenou clonu (např. f/3,5), ISO 200 až 400, expoziční čas 1/500 až 1/250 sekundy, zaostřete na osobu. Funguje to i s automatikou smartphonu, ale je to spíše otázka štěstí.
 • Nyní je čas začít: dejte si do ruky listy, počítejte od tří, vyhoďte je nahoru, pořiďte několik snímků najednou nebo použijte hned režim sériového snímání. A výběr proveďte později.

Tip 3: Fotografujte volně žijící zvířata

Veverka sedí v podzimním listí a jí.
Veverky jsou na podzim obzvlášť aktivní - a jsou to roztomilé objekty k fotografování. Při jídle se také na chvíli zastaví. Nastavení fotoaparátu: 200mm, ISO 320, f/4,5, 1/60 s

Podzim je pro mnoho zvířat aktivním obdobím. Veverky shánějí potravu na zimu, ptáci se připravují na migraci a jeleni se páří. Můžete si vybrat, zda dáte přednost dynamickým, nebo emotivním snímkům. V každém případě vám hodně pomůže velké přiblížení, abyste mohli fotografovat z patřičné vzdálenosti.

 • Pokud je to možné, fotografujte z úrovně očí. U malých zvířat si lehněte na zem. Tip: Vezměte si s sebou pytel na odpadky jako podklad, nebude pak tolik mokrý.
 • Pokud je to možné, používejte stativ, abyste se vyhnuli chvění i při dlouhých ohniskových vzdálenostech.
 • Zaměřte se na oči zvířete.

Tip 4: Barvy podzimního listí

Barevné javorové listy na zemi, fotografované přímo shora.
Málokdy najdete sbírku listí na zemi přímo tak, jak byste si přáli. Jediné, co vám pomůže, je nasbírat si je a přizpůsobit sami. Nastavení fotoaparátu: 70mm, ISO 200, f/8, 1/50 s

Ať už jako pozadí obrazovky, fotoobraz nebo sezónní kryt mobilního telefonu: fotografie barevného podzimního listí z různých perspektiv jsou fascinující. Jako detailní záběr ukazující jemné detaily v listí nebo plošně - jako v našem příkladu zde:

 • Věnujte pečlivou pozornost kompozici snímku - například se ujistěte, že mezi listy nejsou nevzhledné mezery. Odstraňte všechny větve apod., které by mohly překážet.
 • Fotografujte co nejvíce "shora".
 • Zvolte střední clonu (např. f/8), abyste zaručili ostrost v celém záběru.

Tip 5: Špatné počasí, dobré fotografie

Dítě v oblečení do deště běží přes louži a září radostí.
Po lijáku se naskýtají krásné příležitosti k fotografování - oblečte si správné oblečení, vezměte fotoaparát a vyrazte! Nastavení fotoaparátu: 100mm, ISO 320, f/6,3, 1/250 s

I když někdy na podzim truchlíme nad létem: Z fotografického hlediska je jiné počasí darem - i když prší. Náhlý liják dokáže zintenzivnit barvy, bouřka zase vytváří dramatické útvary mraků. Připravte si fotoaparát a zachyťte tyto podzimní okamžiky. Například pro svůj příští fotokalendář.

 • Vyberte si oblečení, které se hodí k podzimu, abyste vytvořili harmonický obraz. V pochmurných dnech je dobrou volbou barevné oblečení, které přitáhne pozornost lidí.
 • Díky otevřené cloně (malé clonové číslo, např. f/2,8) je pozadí rozmazané.
 • Záměrně pořizujte snímky s pohledem přímo do fotoaparátu a takové, kde se vaši blízcí cítí nepozorováni. Nepozorované okamžiky jsou ideální pro komorní náladu, dynamickým fotografiím prospívá pohled do fotoaparátu.

Tip 6: Rodinné focení u jezera

Matka zvedá své dítě do vzduchu na konci lávky.
Při portrétování se nemusíte nutně přibližovat k lidem: nádhernou podzimní atmosféru umocňuje přirozený rám vytvořený vrbovými listy v horní části snímku. Nastavení fotoaparátu: 45mm, ISO 200, f/, 1/100 s

Využijte nádherné přírodní scenérie k vytvoření upřímných a autentických snímků celé rodiny. Ideální je zlatá hodina krátce po východu nebo krátce před západem slunce. Toto světlo zdůrazňuje teplé tóny podzimu a lichotí pleti. Vzniknou tak optimální fotografie pro váš příští fotokalendář.

 • Vyberte perspektivu, kde pozadí za lidmi nebude rušit. Tady to funguje velmi dobře kvůli mlze, jinak: otevřete clonu pro měkké, rozmazané pozadí.
 • Fotografujte v různých výsečích: s velkým množstvím scenérie kolem a velmi zblízka.
 • Vždy pořiďte několik snímků - čím více lidí je na snímku, tím větší je pravděpodobnost, že některý z nich má zavřené oči nebo se dívá jinam.

Tip 7: Fotografování hub v lese

Shluk muchomůrek v lese.
Ti, kteří se s houbami setkají "na úrovni očí", jsou odměněni expresivními obrazy. Svět, který jinak vidíme jen zřídka. Nastavení fotoaparátu: 35mm, ISO 400, f/3,5, 1/30 s

Na příští procházce si dejte pozor na houby. Ne ke sbírání, ale k fotografování! Příroda pro nás totiž vytvořila nádherná zátiší, která prostě musíme vyfotit. Postavte se k houbě do úrovně očí, abyste na ni zaostřili.

 • Stativ pomáhá udržet fotoaparát stabilní a zajistit ostré snímky. Na zemi můžete fotoaparát také jednoduše opřít, a to o kládu nebo o malou brašnu, kterou máte s sebou.
 • Použijte měkké světlo časného rána nebo pozdního odpoledne, abyste se vyhnuli ostrým stínům. V tmavých zákoutích si můžete pomoci také baterkou - z trochu větší vzdálenosti nebo přidáním vrstvy kapesní tuše.

Další tip: Tiché fotografie v mlze

Holé stromy v mlze
Snové mystické nebo už trochu strašidelné? Mlha dává krajině zcela nový vzhled. Nastavení fotoaparátu: 50mm, ISO 400, f/8, 1/15 s

Mlha dodává krajině mystický nádech, který se skvěle hodí jako motiv pro fotografii. Na rozdíl od ostatních podzimních fotografií není tato fotografie o jasných barvách. Naopak: díky mlze je vše černobílé a vytváří jemnou náladu. Z poměrně nenápadného detailu plného kmenů stromů se tak stává umělecké dílo.
Takové fotografie se hodí zejména jako velkoformátové fotoobrazy. V zásadě se hodí do každého interiéru a přitahují pozornost.

I když loučení s létem pro nás často není snadné - z fotografického hlediska je podzim mnohem vzrušující. Zapojte se do jeho rozmarů počasí a inspirujte sebe a později i své blízké jedinečnými snímky.

Přejeme vám barevné podzimní okamžiky!

Váš tým CEWE

Inspirace pro váš příští dárek

Co můžete udělat se svými nejkrásnějšími fotografiemi