Stav objednávky
Informace
Zákaznická linka
+ 420 800 100 808

Fototipy

Cestuj s CEWE: TOP 10 nejkrásnějších pohoří a rozhleden v Česku

Projíždíte internet a hledáte inspiraci kam vyrazit za prázdninovými výlety u nás v Česku? Máme pro vás pár tipů na místa, odkud uvidíte nejen na špičky svých bot, ale mnohem dál. Cestujte, foťte a vyhrajte v soutěži Cestuj s CEWE.

Fotografie České Kanady z vyhlídky U Jakuba - ©CzechTourism – fotobanka, autor: Artush/Shutterstock
Fotografie České Kanady z vyhlídky U Jakuba - ©CzechTourism – fotobanka, autor: Artush/Shutterstock

1. Děčínský Sněžník

Rozhledna Děčínský Sněžník se řadí mezi nejkrásnější rozhledny v České republice a najdete ji ve stejnojmenné obci Sněžník. Na vrchol se dostanete po 153 schodech a její nadmořská výška činí 723 metrů. Na vrcholu je plošina s romantickým cimbuřím a je zní nádherný výhled do krajiny. Můžete vidět Ještěd, Milešovku i České středohoří.

Krásný výlet na rozhlednu si můžete užít z Jílového u Děčína po zelené turistické značce, nebo po červené z Děčína. Tato trasa je ovšem náročnější a delší, trasa je dlouhá 9 km. Z obce Tisá vede nahoru i stezka pro cyklisty. Nejsnadnější přístup je od osady Sněžník.

Cestuj, foť a vyhraj - přihlas své fotky do soutěže
Cestuj s CEWE – Rozhledna Děčínský Sněžník – Autor: Babča
Cestuj s CEWE – Rozhledna Děčínský Sněžník – Autor: Babča

A když už tady budete, můžete na kraji Děčínského Sněžníku navštívit i Drážďanskou vyhlídku nebo švédský hřbitov z doby třicetileté války.

2. Lužické hory

Pravý ráj pro milovníky neporušené panenské přírody a klidu, to jsou Lužické hory. V Lužických horách na vás čeká velké množství turistických stezek. Jsou zde výborné terény pro cyklistiku a na své si přijdou i jednotlivci, páry i rodiny s dětmi, kteří si chtějí užít pěší túry.

Cestuj s CEWE – Lužické hory – Autor: jstauber
Cestuj s CEWE – Lužické hory – Autor: jstauber

Právě pro malebnou zachovalou přírodu jsou Lužické hory cílem pro ty, kteří si chtějí užít ticha a oddechu od civilizace.

Především děti budou nadšené ze skalních hradů, bludišť nebo z malých jeskyněk, které vypadají jako z pohádkových příběhů. V malých vesničkách a osadách najdete i chalupy a domy lidové architektury.

Nejznámější lokalitou Lužických hor je Panská skála. Skalní útvar je pozůstatkem čedičového návrší dosahující výšky 597 m, který vyčnívá z náhorní plošiny mezi Kamenickým Šenovem a Práchní. Jméno vzniklo překladem německého názvu „Herrnhausfelsen“ (Herrnhaus, v překladu panský dům), odvozeného od staršího označení Gehörnhaus. Slovem „Gehörn“ se v tomto kraji kdysi označovaly strmě čnějící skalní útvary.

©CzechTourism – fotobanka, autor: Sergiy Melnychenko/Shutterstock
©CzechTourism – fotobanka, autor: Sergiy Melnychenko/Shutterstock

3. Spirálovitá rozhledna Kobylí na Kobylím vrchu

Nedaleko od Čejkovic na jižní Moravě najdete Kobylí vrch (někdy nazývaný Homole), jehož nadmořská výška činí 334 metrů. Na jeho vrcholu najdete unikátní rozhlednu spirálovitého tvaru, která byla otevřena roku 2018. Na 7,5 metrů vysokou rozhlednu se dostanou i maminky s kočárky nebo lidé na vozíčku. Pokochat výhledem se můžete například na Pálavu, Bílé Karpaty, Ždánický les, Strážovské vrchy nebo Malé Karpaty, ale za dobrého počasí bez mraků také na vrcholky Alp v Rakousku nebo Malou a Velkou Fatru na Slovensku.

Cestuj, foť a vyhraj - přihlas své fotky do soutěže
Cestuj s CEWE – Rozhledna – Autor: AERO
Cestuj s CEWE – Rozhledna – Autor: AERO

4. Ralsko

Zřícenina Ralsko

Najdete ji na stejnojmenném kopci nedaleko Mimoně, z níž si můžete užít parádní kruhový výhled po širokém okolí. Můžete dohlédnout až na Ještěd, Říp, Jedlovou nebo Bezděz. Při návštěvě můžete obdivovat zříceniny dvou věží, obvodové zdivo, zbytky hradeb a dalších budov. Hrad je zapsán do seznamu kulturních památek.

© Czech Tourism – fotobanka, autor: JiriCastka/Shutterstock
© Czech Tourism – fotobanka, autor: JiriCastka/Shutterstock

Geopark Ralsko

Bývalý vojenský výcvikový prostor o rozloze 294 km² (k výcvikům sloužil v letech 1950 – 1991). Území mezi třemi středověkými hrady Bezdězem, Děvínem a Ralskem je divočina plná pískovcových skal, strmých soutěsek, borových lesů, rašenilišť a klidných rybníků. Na své si přijdou milovníci rybolovu, plavání nebo cyklistiky a díky rovinatému terénu si můžete užít i in-line bruslení. Najdete tady také velké množství naučných geostezek s interaktivními prvky pro děti.

© Czech Tourism – fotobanka, autor: Pyty/Shutterstock
© Czech Tourism – fotobanka, autor: Pyty/Shutterstock

5. Stezka korunami stromů Krkonoše

Stezka korunami stromů Krkonoše se nachází na kraji Janských lázní v krkonošských lesích a nabízí návštěvníkům procházku v celkové délce 1,511 km, která je zavede nejen ke korunám stromů, ale i k jejich kořenům. Stezka je vysoká 45 metrů a výhled si můžete užít hned na tři světové strany – jih, východ a západ.

Díky ohromnému výhledu budete mít nadosah ruky stromy staré přes 150 let. Cestu nahoru si sice musíte vyšlapat po svých, ale dolů se můžete sklouznout tobogánem dlouhým 80 metrů s průměrem tubusu, který činí 1 metr.

  1. fotografie - © Czech Tourism – fotobanka, autor: Martin Veselý
  2. fotografie - © Czech Tourism – fotobanka, autor: Petr Mareš
  3. fotografie - © Czech Tourism – fotobanka, autor: Martin Veselý

6. Jeseníky

Říká se, že Jeseníky nejde nemilovat. Na své si přijde každý, kdo si do tohoto horského ráje udělá výlet. Památky, trasy pro pěší i cyklostezky nebo naučné stezky jsou důvodem, proč jsou Jeseníky tak oblíbené. Jádrem oblasti je nejvyšší pohoří Hrubý Jeseník, jehož nejvyšším bodem je Praděd s nadmořskou výškou 1491 m.n.m. CHráněnou krajinnou oblastí byly Jeseníky vyhlášeny v roce 1969 a jejich rozloha činí 740 km². Jesenické území je z 80 % pokryto lesy.

Cestuj, foť a vyhraj - přihlas své fotky do soutěže
© Czech Tourism – fotobanka, autor: honza28683/Shutterstock
© Czech Tourism – fotobanka, autor: honza28683/Shutterstock

Vozka, druhý nejvyšší vrchol v Keprnické vrchovině a nejvyšší osmý v Hrubém Jeseníku. Vede tudy i naučná stezka a skála je 7 metrů vysoká, která je v této oblasti dominantní. Z hory se vám nabídne krásný kruhový rozhled po okolí. Vidět můžete na Branensko, Staroměstko nebo Králický Sněžník. A pokud vám vyjde počasí, je možné dohlédnout až na Beskydy nebo Krkonoše.

Ke vzniku skály se váže spousta pověstí a podle té nejznámější se zde za trest vozka s povozem proměnil v kámen. Když byl povrch země měkký, podkládal kola povozu, na radu ďábla, bochníky chleba. Kvůli tomuto nedůstojnému činu se strhla velká bouře a vozka s celým povozem zkameněl.

7. Rozhledna na Císařském kameni

Rozhlednu Císařský kámen najdete nedaleko Jablonce nad Nisou v nadmořské výšce 637 m. Původně byla rozhledna dřevěná s šesti patry s 96 schody. Vzhledem k jejímu havarijnímu stavu, byla v roce 2018 zbourána a ještě ve stejném roce postavena nová, dokonce o tři metry vyšší. Vypadá téměř stejně, s tím rozdílem, že její konstrukce je tentokrát ocelová a dřevo tvoří jenom její plášť. Měří 21 metrů a nahoru se dostanete po 112 schodech.

Fotografie rozhledny na Císařském kameni

Název Císařský kámen získal po návštěvě císaře Josefa II., který se zde v roce 1779 zastavil při své inspekční cestě. Na tuto událost je u rozhledny umístěn žulový blok s vyrytým nápisem.

8. Hazmburk

Hradní zříceninu Hazmburk najdete na stejnojmenném čedičovém vrchu o výšce 418 metrů nedaleko města Libochovice. Jeho dominantu tvoří dvě věže – oválná Černá, která měří 25 m a hranolová věž Bílá měřící 26 m. Dodnes se vlastně neví, kdo a kdy tento hrad založil. Ze zříceniny je nádherný výhled na celé Libochovicko, dolní Polabí i Poohří nebo na České středohoří.

© Czech Tourism – fotobanka, autor: JiriCastka/Shutterstock
© Czech Tourism – fotobanka, autor: JiriCastka/Shutterstock

Na Hazmburk se lze dostat hned ze tří stran – z Libochovic, z Klapého nebo ze Slatiny. Ze Slatiny je cesta nejkratší a naopak z obce Klapý vede nejdelší, ale nejpohodlnější cesta. Vydáte se po žluté a poté po červené turistické značce. Vzdálenost od Klapého k hradu je asi 2,5 km. Ale ten výhled vás nadchne, protože je naprosto úchvatný.

© Czech Tourism – fotobanka, utor: Richard Semik/Shutterstock
© Czech Tourism – fotobanka, utor: Richard Semik/Shutterstock

9. Rozhledna Šlovický vrch u Dobřan

Jestliže se budete při svých letních toulkách pohybovat kolem Plzně, zajeďte si na nedalekou rozhlednu na Šlovickém vrchu, který měří 431 m. Výška rozhledny činí 8 metrů a tvoří ji dvě vyhlídkové terasy. Po zdolání schodů se vám naskytne pěkný výhled jižním nebo jihozápadním směrem. Mohutná kamenná rozhledna ve tvaru komolého jehlanu se schodištěm vede na dva ochozy.

Cestuj, foť a vyhraj - přihlas své fotky do soutěže
© Czech Tourism – fotobanka, autor: Peteri/Shutterstock
© Czech Tourism – fotobanka, autor: Peteri/Shutterstock

Na Šlovický vrch se dostanete jak pěšky tak třeba i na terénním horském kole. Zdejší terén k tomu terénními stezkami přímo vybízí. Dříve tu býval tankodrom a díky tomu si zdejší krajina udržela pestrý a rozmanitý ráz, v kterém našla domov spousta živočichů.

10. Brdy

Brdy jsou ryze českým pohořím ve středočeském kraji. Brdsko si uchovalo ráz divoké přírody díky skutečnosti, že od roku 1926 do začátku roku 2016 byla tato oblast vojenským újezdem. V současnosti je tato oblast o celkové rozloze 380 km² chráněnou krajinnou oblastí.

© Czech Tourism – fotobanka, autor: pedrito1054/Shutterstock
© Czech Tourism – fotobanka, autor: pedrito1054/Shutterstock

Nejvyšší vrcholy Brd dosahují nadmořské výšky 800 m. n. m. – jedná se o vrchol Tok (865 m n. m.) a Praha (862 m n. m.). Brdy nabízí velké rozmezí aktivit – na své si přijdou milovníci pěších túr, cyklisti tu najdou velké množství mnohakilometrových cyklostezek, milovníci divoké přírody tu najdou klid a pohody…

© Czech Tourism – fotobanka, autor: Lubos Voboril/Shutterstock
© Czech Tourism – fotobanka, autor: Lubos Voboril/Shutterstock

Brdy zkrátka nabídnou něco pro všechny, kteří do tohoto kouzelného místa udělají výlet.