Stav objednávky
Informace
Zákaznická linka
+ 420 800 100 808

Fototipy

Cestuj s CEWE: 10 tipů ke krásným výletům rodin s dětmi

Přemýšlíte, kam vyrazit s rodinou na výlet? Máme pro vás pár tipů na skvělé lokality a pokud se chystáte i fotit, můžete dokonce i vyhrát v soutěži Cestuj s CEWE! Náš výběr nabízí možná ne tak notoricky známá, ale krásná místa, kde se snoubí pro děti i dospělé kouzelná příroda a česká historie.

1. Národní přírodní rezervace Soos

Přírodní rezervaci Soos najdete nedaleko Františkových lázní. Součástí rezervace jsou pozůstatky slaného jezera, které se během staletí přeměnilo v rašeliniště a minerální slaniště. Neobvyklé biotopy nabízejí domov chráněným živočichům a velkému množství mokřadních a slanomilných rostlin. Najdete tady i minerální prameny nebo pozůstatky sopek, které dokládají především bahenní vývěry oxidu uhličitého.

Rozlehlé rašeliniště s celou řadou minerálních pramenů, které dostalo přezdívku český Yellowstone. Na ploše 221 ha, (přístupná je pouze část) se můžete dozvědět spoustu informací na naučné stezce vedoucí přes rezervaci, která je zaměřená na geologii, botaniku a zoologii.

Cestuj, foť a vyhraj - přihlas své fotky do soutěže
 1. fotografie - ©CzechTourism – fotobanka, autor: Rosomak/Shutterstock
 2. fotografie - ©CzechTourism – fotobanka, autor: vanGeo/Shutterstock
 3. fotografie - ©CzechTourism – fotobanka, autor: (soos Skalna) neuveden

V areálu je také přírodní geologický park, muzeum s přírodovědnou a paleontologickou expozicí, výstava prehistorických ještěrů v životní velikosti nebo stanice pro záchranu živočichů a expozice „Ptačí svět“. Parkování je zadarmo přímo v areálu.

2. Máchův kraj

Za nejznámější místo tohoto kraje lze určitě považovat Máchovo jezero, ale najdete tady řadu dalších zajímavých míst. Okouzlí vás romantická krajina plná hradů, rybníků, kopců a pískovcových skal. V současnosti je Mácháč využíván hlavně k rekreaci, v jeho okolí se nachází mnoho rekreačních zařízení a kempů. Uprostřed jezera jsou dva malé ostrovy – Myší zámek a Kachní ostrov. Oba jsou ale pro veřejnost nepřístupné, protože se tady nachízejí ornitologické rezervace.

©CzechTourism – fotobanka, autor: artin Mehes/Shutterstock
©CzechTourism – fotobanka, autor: artin Mehes/Shutterstock
 • Naučná stezka Jeřáb
 • Stezka hastrmanů a živým lesem v Brništi
 • Hrad Bezděz
 • Juliina vyhlídka u Mimoně
 • Vodní hrad Lipý v České Lípě
 • Procházáka Valdštejnským lesem

Na své si přijdou vášniví cyklisté, milovníci pěších túr, rybáři i ti, co se nejradši plaví po vodě.

3. Český Štenberk

Český hrad Štenberk patří ke jednomu z nejstarších hradů v České republice a najdete ho na levém břehu řeky Sázavy nedaleko naší nejdelší dálnice v okresu Benešov.

©CzechTourism – fotobanka, autor: Vydavatelství MCU
©CzechTourism – fotobanka, autor: Vydavatelství MCU

V průběhu návštěvy se seznámíte i s unikátní sbírkou grafických listů z období třicetileté války. Jedná se o největší sbírku tohoto druhu ve střední Evropě, čítá jedinečných 545 kusů.

Hrad vám nabídne prohlídkovou trasu, kde můžete shlédnout 15 bohatě zařízených místností s mobiliářem z různých stylových období. Seznámíte se se způsobem života významných členů štenberské rodiny nebo se můžete pokochat unikátní šternberskou kolekcí mědirytin z období třicetileté války. Největší hradní místností je Rytířský sál, kde se s prohlídkou hradu vždy začíná.

4. Třebíč

Třebíč – město památek najdete v kraji Českomoravské vrchoviny a je po Jihlavě druhým největším městem Vysočiny. Mezi nejznámnější památkou Třebíče patří Židovská čtvrť. Čekají vás křivolaké uličky, původní zachovalé domy nebo klenuté průchody. Spousta z nich ovšem už neslouží svému původnímu účelu, například radnice, nemocnice nebo rabinát.

 • Bazilika sv. Prokopa
 • Karlovo náměstí
 • Židovský hřbitov
 • Větrný mlýn
 • Rozhledna Městská věž
Cestuj, foť a vyhraj - přihlas své fotky do soutěže
 1. fotografie - ©CzechTourism – fotobanka, autor: PeterVrabel/Shutterstock
 2. fotografie - ©CzechTourism – fotobanka, autor: SimoneCrespiatico/Shutterstock
 3. fotografie - ©CzechTourism – fotobanka, autor: Pecold/Shutterstock

Jedinečnost třebíčských kulturních památek byla oceněna v roce 2003, kdy území bývalé židovské čtvrti včetně hřbitova a bazilika sv. Prokopa byly zapsány do prestižního Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Půvabný ráz krajiny, čistá příroda a hlavně zdejší vzduch vytvářejí skvělé podmínky pro relaxaci i aktivní odpočinek, jak pro turisty milující pěší túry, tak pro nadšené cyklisty.

5. Zřícenina Dívčí kámen

Romantickou zříceninu Dívčí kámen najdete na vysoké skále nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy nedaleko Českých Budějovic a Českého Krumlova. Řadí se mezi nejlépe dochované středověké památky u nás. Romantická podoba hradu přímo vybízí k pořádání koncertů, divadelních nebo historických vystoupení, přednášek nebo výstav.

©CzechTourism – fotobanka, autor: Marben/Shutterstock
©CzechTourism – fotobanka, autor: Marben/Shutterstock

A jak se k hradu můžete dostat?

 • po žluté z Holubova, trasa měří asi 3 kilometry
 • po červené 5 kilometrů dlouhé trasy ze Zlaté Koruny
 • z Boršova nad Vltavou (asi 14 km)
 • od železniční zastávky Třísov (asi 1,5 km)

6. Moravská Amazonie

Moravská Amazonie, zvaná i Dyjský trojúhelník najdete na nejjižnějším cípu Moravy na soutoku řek Dyje a Moravy. Oblast je považována za jednu z nejcennějších ve střední Evropě a je zapsána na seznamu UNESCO. Moravská Amazonie je domovem mnoha rostlinných a živočišných druhů, najdete tu bobry, čápy černé, čolky, ropuchy a další ohrožené druhy. Na území rostou stromy, které jsou staré až 450 let, převážně duby a jasany.

Nejlepší období, kdy se do této oblasti vypravit na výlet, je právě v létě, kdy není území zaplavováno.

Cestuj, foť a vyhraj - přihlas své fotky do soutěže

7. Riegrova stezka

Riegrova stezka je v podstatě naučná stezka údolím Jizery, jejíž 5 kilometrová délka je tak akorát, aby to zvládly i menší děti a vede ze Semil přes Bítouchov, údolí Jizery do Podspálova. Na stece se zastavíte na 15 zastávkách věnovaných ochraně přírody, fauně a flóře, geologii, turistice a technickým zajímavostem.

©CzechTourism – fotobanka, autor: UllrichG
©CzechTourism – fotobanka, autor: UllrichG

Na stezce můžete navštívit i Bömovu vyhlídku s pěkným výhledem na řeku a její okolí.

Na cestě narazíte na 4 tunely nebo na 1 300 metrů dlouhý tunel, vylámaný ve skále, který je součástí hydroelektrárny ve Spálově.Další zajímavostí je 77 m dlouhé visutá lávka 6 m nad řekou – skalní bloky zde dosahují výšky až 40 m.

8. Babiččino údolí

Babiččino údolí je pro výlet s dětmi jako stvořený a najdete ho ve východních Čechách v okrese Náchod. Babiččino údolí je turisticky navštěvováno hlavně kvůli spisovatelce Boženě Němcové, která zde zasadila děj své nejznámější knihy Babička. Krajinu poprvé roku 1878 nazval Babiččiným údolím lékař a spisovatel Otakar Jedlička. V současnosti je jeho jižní část od České Skalice až ke Slatinskému mlýnu nazývána národní přírodní památkou. A co všechno můžete během výletu vidět?

 • Pomník Babičky s dětmi
 • Viktorčin splav
 • Staré bělidlo
 • Rudrův mlýn
 • Zámecký park
 • Panský hostinec
©CzechTourism – fotobanka, autor: Peteri/Shutterstock
©CzechTourism – fotobanka, autor: Peteri/Shutterstock

Vede tudy mnoho turistických tras nebo naučná stezka, která už od roku 1981 vede Ratibořicemi až na Rýzmburk. Měří 7,5 km a má 25 zastávek s literárními a přírodovědeckými informacemi.

9. Znojmo

Znojmo bylo povýšeno na královské město roku 1226 Přemyslem Otakarem I. Historie na vás v centru Znojma dýchne v každé uličce, navštívit můžete proslulou Radniční věž nebo Vlkovu věž. Mezi oběma věžemi leží Masarykovo náměstí, kde si můžete prohlédnout nádherně dochované renesanční měšťanské domy.

Cestuj, foť a vyhraj - přihlas své fotky do soutěže
©CzechTourism – fotobanka, autor: Libor Sváček
©CzechTourism – fotobanka, autor: Libor Sváček

Historickou minulost Znojma připomíná i rozsáhlé bludiště chodeb a sklepů, které se táhnou pod většinou domů, ulic a náměstí v centru., jejichž délka činí asi 30 kilometrů. Spletité chodby vznikaly dlouhou dobu mezi 13. -17. stoletím a mají 4 patra. Část trasy má i pohádkovou podobu, což je ideální kratochvíle pro rodiny s dětmi.

Ve Znojmě můžete navštívit i chrám svatého Mikuláše nebo hned hned vedle dvoupatrovou svatováclavskou kapli nebo i kostel sv. Jana Křtitele.

10. Helfenburk

Jedna z největších zřícenin hradu u nás. Zřícenina ze 14. století leží v okrese Litoměřice a od roku 1964 je chráněna jako kulturní památka ČR. Romantické prostředí Helfenburku je ideálním místem k svatebním obřadům a zajímavým kulturním akcím. Parkoviště pro auta se nachází na louce pod hradem a je od hradu vzdálené necelý 1 km.

Zřícenina je dostupná po modré turistické značce od silnice z Volyně do Bavorova nebo z Husince po červené turistické značce, která měří asi 18 km.

Obě fotografie - ©CzechTourism – fotobanka, autor: Jihočeská centrála cestovního ruchu